piektdiena, 2008. gada 13. jūnijs

Normāls ūdens filtrs

Ūdens filtrus (pārgājieniem paredzētos) līdz šim tiku uzskatījis par bezjēdzīgu izstrādājumu. Samērā neērts, pie tam smags. Pirmo reizi šo aparātu redzēju kādā izbraucienā Rīgas HES apkaimē pirms gadiem astoņiem vai deviņiem, kur izmēģinājām to vai smirdīga purva rāva pēc filtrēšanas nemaitā vēderu. Izrādījās ka nē. Bet to, ka pats filtrs nav nekas parocīgs, atzina arī filtra īpašnieks, kurš šo brīnumu visai drīz mēģināja pārdot (atceros jauna filtra kosmisko cenu - 38 Ls, kas tad bija aptuveni trešā daļa manas algas).

Pārgājienos nevāru arī ūdeni, jo tas prasa daudz laika, bet lai nesaķertu ko nelāgu, nesu līdzi hlora pilienus - divas mazas tūbiņas, ar kurām ūdeni var perfekti attīrīt (tos var arī Ceļotājā nopirkt - saucas Aquamira A+B).

Darbošanās ar pilieniem ir vienkārša - vispirms ūdens traukā vai pudelē iepilina hloru no vienas tūbiņas, tad atšķaidītu fosforskābi no otras tūbiņas. Hlors īsā laikā visu dezinficē. Tomēr, lai nebūtu jādzer dzīvs hlors, nepieciešama fosforskābe - tā pēc pārdesmit minūtēm sāk reaģēt ar pāri palikušo hloru, to likvidējot un pusstundas laikā ir tīrs ūdens bez īpašas piegaršas. Piegarša ir, ja ūdenī bijuši dubļi, aļģes un dzīvi organismi, jo kaut arī tie visi ir beigti un sterili, viņu atliekas nekur nepazūd. Nevar gan teikt, ka arī šis risinājums ir milzonīgi ērts, jo jāskaita pilienu skaits (7 uz 1 litru). Tūbiņu saturs pietiek pārdesmit litriem.

Bet par filtriem turpinot - nesen uzkūlos salīdzinoši jaunajam MSR Hyper Flow filtram, kurš izskatās pēc viena no labākajiem šāda tipa izstrādājumiem, kas tapis šogad. To atzinuši arī Backpackers Magazine, piešķirot šim filtram vienu no pārgājienu industrijas šī gada Oskariem - Editor's Choice Award 2008.

Hyper Flow filtrs ir īpaši viegls (200g), maza izmēra un, pats galvenais, saražo ūdeni ļoti ātri - gandrīz trīs litrus minūtē (citiem - ap 1 līdz 1,5 l/min) un ir viegli izjaucams arī bez speciāliem instrumentiem. Protams ir arī sliktās puses - netīrā ūdenī šis filtrs aizķep ļoti ātri un tad esot ilgi jāņemas ar skalošanu, kurai nepieciešams tīrs ūdens. Lielākajā vairumā apskatu atzīts, ka šis filtrs būs lielisks nelieliem pāris dienu izgājieniem, tomēr sarežģītākās situācijās varētu rasties problēmas, īpaši, ja jāfiltrē dubļi, bet tā jau ir vairāk ASV tuksnešu apgabalu specifika, nevis Eiropā sastopama problēma. Bez tam, aukstumā, slapjam filtram sasalstot, tā membrānas tiek neatgriezeniski saplēstas. Tomēr ziemā ir maz tādu, kas ūdeni pirms dzeršanas neuzvārītu.

Tāds pietiekoši interesants un, iespējams, noderīgs nieks tiem, kuriem nebūs žēl 99 dolāru plus nedaudz par sūtīšanu. Latvijā, protams, 99 Ls, ja vien šis filtrs vispār tiks šeit pārdots. Bet Latvijā kaut ko pirkt pie zemā dolāra kursa ir pasākums, kas domāts īstiem cienītājiem.

1 komentāri:

Una teica...

Tie hlora pilieni nav kaitīgi cilvēkam?